Haber

Muğla’da İçme Suyu Kullanımı Arttı, Baraj Doluluk Oranları Düştü

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletmesi Genel Müdürlüğü’nden (MUSKİ) yapılan açıklamaya göre, Muğla’da bu yıl kullanılan içme suyu miktarında geçen yıla göre yüzde 25’lik artış yaşandı. Baraj doluluk oranlarında ciddi düşüş yaşandı.

MUSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu yıl Muğla’da kullanılan içme suyu miktarında önemli artış yaşandı. 2022 yılının ilk 7 ayında il genelinde 8 milyon 484 bin 667 metreküp su kullanılırken, 2023 yılının aynı döneminde bu sayı 10 milyon 579 bin 650 bin metreküpe yükseldi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılından bu yana içme suyunda kayıp ve sızıntının önlenmesi amacıyla il genelinde altyapı yatırımlarına devam ediyor. Bu kapsamda 2014 yılından bu yana 1 milyon 602 bin 101 metre içme suyu bordür çalışması yapıldı. Bu çalışmalarla kayıp ve kaçak su kullanımı yüzde 18 oranında azaltılarak tekrar sisteme dahil edilerek vatandaşların hizmetine sunuldu. İlave su temini amacıyla içme suyu arıtma tesislerinde revizyon çalışmaları yapılmış ve arıtma kapasiteleri artırılmıştır. Yeni su kaynakları bulunarak sisteme dahil edilmiş ve arıtma tesislerinde yeşil alan sulaması yapabilen ancak takviye yapabilen sistemler kurulmuştur.

Tüm dünyada etkili olan iklim krizi nedeniyle su kaynaklarındaki azalmanın Türkiye’de de başladığını vurgulayan MUSKİ Genel Müdürlüğü, vatandaşları su tasarrufu konusunda uyardı. MUSKİ’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Araba yıkama, predatör sulama ile bahçe sulama, bozuk tesisatlar, duş alma ve diş fırçalama süreleri başta olmak üzere birçok farklı nedenden dolayı suyumuz boşa gidiyor. Bu süreçte her damla değerli. Bu nedenle her damlasını dikkatli kullanarak su tüketimini minimuma indiriyoruz. Su kaynaklarımızın bilinçli kullanımı gelecek nesiller için hayati bir sorundur.Bizler kurum olarak bu konuda gerekli projeleri hayata geçirmeye ve suyun geri dönüşümü için gerekli yatırımları yapmaya devam ediyoruz.Vatandaşlarımızı tasarrufu daha ciddiye almaya teşvik ediyoruz. . Sizden rica ederiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu