Haber

Maliye Bakanlığı, Covid-19 Sürecinde Kesilen İdari Para Cezalarının Tahsil Edilmemesi İçin Tebliğ Yayınladı

TBMM’de bu tarafta kabul edilen yasanın akabinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı; Covid-19 salgını sürecinde Kabahatler Kanunu kapsamında kesilen idari para cezalarının tahsil edilmemesi için Tahsilat Genel Bildirisi yayınladı. 9 Kasım öncesinde tahsil edilmiş olan para cezaları ise iade edilmeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı Tahsilat Genel Bildirisi bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı. Buna nazaran, 11 Mart 2020 tarihinden itibaren Covid-19 salgın hastalığının yayılmasını önlemek emeliyle alınan önlemlere uymayanlar hakkında kesilen idari para cezaları tahsil edilmeyecek. TBMM’de, bu amaçla Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılmasına Dair Kanun kabul edilmiş, 9 Kasım 2022’de yürürlüğe girmişti.

Tebliğe nazaran; ilgilisine şimdi bildirim edilmemiş idari para cezaları bildiri edilmeyecek ve takip süreçleri sonlandırılacak. 9 Kasım 2022 tarihinden evvel yapılmış ödemeler ise iade edilmeyecek. 9 Kasım ve sonrasında yapılan ödeme var ise onlar iade edilecek.

MASKE TAKMAYANLARA 900 LİRA CEZA KESİLMİŞTİ

Covid-19 pandemisi sırasında Genel Hıfzıssıhha Kanunu’na göre maske zorunluluğuna uymayanlara 900 TL idari para cezası uygulandı. Bu para cezası iki hafta içerisinde ödenirse 675 TL’ye düşüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu