Ekonomi

Bankalar Birliği: Merkez Bankası Başkanı parasal sıkılaştırma sürecinin başladığını söyledi

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile görüşmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

“Toplantıda dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, bankacılık sektöründeki son durum ve geleceğe yönelik beklentiler ele alındı” başlığıyla yapılan açıklamada, yönetim kurulu üyelerinin, Bankalar Birliği yöneticileri sektörle ilgili görüş ve önerilerini aktardı.

Hafize Gaye Erkan’ın “parasal sıkılaştırma” sürecinin başladığını söylediği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TCMB Başkanı Erkan, enflasyondaki düşüşün bir an önce tesis edilebilmesi için nakit sıkılaştırma sürecine girildiğini belirterek, net bir netlik sağlanıncaya kadar tüm ekonomik aktörlerin görevlerini yerine getirmede kararlı bir duruş sergileyeceklerine olan inancını dile getirdi. enflasyon görünümünde iyileşme sağlanmıştır.

Erkan, bankacılık bölümünün sağlıklı bilanço yapısının ülkemizde sürdürülebilir ekonomik büyümenin devamına, istihdamın artırılmasına ve cari işlemler hesabındaki kalıcı iyileşmeyi hızlandıracak stratejik yatırımların desteklenmesine katkı sağlayacak düzeyde olduğuna dikkat çekti. istikrar.

Erkan, “Türkiye Bankalar Birliği’nin makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesine ilişkin görüş ve önerilerini aldık. Etki analizleri yapılarak sadeleştirme süreci kademeli olarak gerçekleştirilecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu