Ekonomi

Amazon, çalışanlarını ofislerine davet ediyor

Pandemi ile birlikte hayatımıza evden çalışma denilen bir kavram girdi. COVID-19’un daha fazla yayılmasını önlemek için alınan önlemlerden biri olan uzaktan çalışma konsepti, pandemi sonrasında da birçok çalışan tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Ancak çoğu firma bu durumdan oldukça rahatsız.

Amazon, çalışanlarını ofislerine davet ediyor

Uzaktan çalışmaya karşı harekete geçen kurumlardan biri de Amazon. ABD’li dev şirketin, konuttan fazla çalışan kişileri izlediği ve cezalandırdığı belirtildi. Financial Times’ın haberine göre Amazon, çalışanlarını e-posta göndererek uyarıyor.

Habere göre çalışanlara gönderilen e-postada “Haftada en az üç gün ofise gelme beklentimizi karşılamıyorsunuz” ifadeleri yer alıyor. Söz konusu e-postanın son 8 haftanın 5’inde belirtilen koşullara uymayan kişilere gönderildiği belirtiliyor.

CEO açıkladı: İşte Twitter’ın isim değişikliğinin nedeni!

Çalışanlarının giriş çıkışlarını kart okuma cihazlarıyla takip eden Amazon’un beklentileri karşılamayan kişilere çeşitli yaptırımlar uygulayacağı dile getirildi. Bu son gelişmenin ardından Amazon çalışanlarının tepkisi merak ediliyor. Bir kısım Amazon çalışanı, şirketin ofise dönme baskısına karşı geçtiğimiz dönemde grev yapmıştı.

Uzaktan çalışma konusunda en sert tepkileri veren şirketlerden biri olan Amazon, çalışanlarından mümkün olduğunca ofise gelmelerini istiyor. Bazı çalışanlar ise yurtta çalışmaya devam etmek istedikleri için bu durumdan oldukça rahatsızlar.

Evden çalışmaktan rahatsız olan bir diğer büyük şirket ise Google. Dev şirket ile çalışanları arasında hibrit çalışma planı konusunda uzun süredir devam eden bir tartışma yaşanıyor. Son olarak ‘masa paylaşımı’ formülü ile Google Cloud çalışanlarının sorunu çözüldü.

Teknoloji ve imkanlar geliştikçe birden fazla segment yatılı çalışma sistemine uygun hale geliyor. Bu nedenle birden fazla kişinin işe gitmeden çalışmaya devam etmek istemesi oldukça mantıklıdır. Peki uzaktan çalışma sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

gercusajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu