Haber

KKTC’de Orman Yangını Riskine Karşı Kırmızı Kod Alarmı Verildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Orman Dairesi Başkanlığı, hava sıcaklığının 45 dereceye kadar yükselmesinin beklendiğini bu nedenle yangın riskine karşı bugünden 28 Temmuz Cuma gününe kadar “kırmızı kod” alarmı verildiğini duyurdu.

KKTC Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, Meteoroloji Dairesi’nden aldıkları bilgiye göre, ülkenin sıcak havanın etkisine gireceğini, bu hafta sıcaklığın 45 dereceye çıkacağını ve bağıl nemin yüzde 20’nin altına düşeceğini belirtti.

“Kırmızı koda” geçilerek orman yangını riskine karşı bir dizi önlem alındığını vurgulayan Güneş, ateşle aydınlatılan tüm piknik alanları ile ormana girişlerin yasak olduğunu ve vatandaşların bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesini beklediklerini söyledi.

Yasakla Orman Dairesi’ne verilen yetkiye istinaden yasak kararını aldıklarını belirten Güneş, diğer tedbirleri ise şöyle sıraladı:

“Orman içi yolları kullanmak zorunda olan vatandaşlarımızın en yakın orman istasyonundan izin almaları gerekmektedir. Kanuna göre 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri ​​arasında ormanlık alanlarda herhangi bir sebeple ateş yakılamaz. Vatandaşlarımızın bu tarihler arasında ateş yakmama konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri esastır. Özellikle ormanlık ve ormanlık alanlarda ana yol güzergâhlarında araçlarıyla yola çıkan vatandaşlarımızın araçlarından (özellikle sigara içtikleri) yangın çıkmasına neden olacak herhangi bir işlem yapmamaları gerekmektedir. s).”

doganhisarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu