Ekonomi

Japonya’da para politikası zirvesi

Yende son devirde keskin düşüşler yaşanırken, Japonya Merkez Bankası (BOJ) Lideri Haruhiko Kuroda ve Başbakan Fumio Kishida ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Kuroda Perşembe günü Kishida ile görüşmesinin akabinde başbakanlık ofisinde gazetecilere verdiği demeçte, “Yenin son zamanlardaki tek taraflı ve hızlı zayıflaması ekonomi için istenmeyen bir durum. Bu anlamda, kendisine BOJ’un finansal ve Döviz piyasalarına da gereken özeni göstereceğini söyledim” dedi.

Toplantının, finansal piyasaların epeyce oynak olduğu bir periyotta gerçekleşmesinin spekülatif piyasa aktörlerine ikaz niteliğinde olduğu düşünülüyor.

Japonya’da yatırımcılar ABD enflasyon bilgilerine odaklandı

Japonya’nın Ekim ayında döviz piyasalarına yine müdahale etmesinden bu yana, yen nispeten durağan seyretti. Buna karşın, ABD tüketici fiyat endeksi bilgilerinin beklenenden daha güçlü gelmesi durumunda yende yeni bir bedel kaybını tetikleyebileceği düşünülüyor.

Kuroda Haziran ayındaki bir evvelki toplantıdan sonra, yenin ani kıymet kaybının istenmeyen bir durum olduğunu söylemişti.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki ise geçen hafta, gerekirse tekrar harekete geçeceğini söyleyerek spekülatörlerle gayretinin şimdi bitmediğini ima etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu