Ekonomi

Bakan Koca, uyuşturucu sorununun çözümü için tarih verdi

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda ilaç temininde bazı sıkıntılar yaşandığına dair açıklama yaptığını hatırlattı.

Koca, “Uyuşturucu konusu önemli bir gündem. Çözüm bulma çabamız var. Önümüzdeki 1-2 gün içinde çözümün ilk adımlarını hep birlikte göreceğiz.” dedi.

“İlaç yönetmeliği fiyatlandırması Şubat ayında öne alınacak mı?” sorusuna Koca, “Ben bir cümle söyledim, o cümlede bilinmeyeni bugün ve yarın hep birlikte göreceğiz.” cevabı verdi.

Bakan Koca, 85 yaş üstü herkesin hekime emanet edilmesi programının detaylarının sorulması üzerine, hayata geçirilmesi gereken önemli bir proje olduğunu söyledi.

“Özellikle yaşlanan çınar ağaçlarımızın hastaneye daha az gelmesini sağlayarak sağlık hizmeti vermek istiyoruz.” Koca’nın açıklaması şu şekilde:

“Doktor arkadaşın yanında hemşire arkadaş, teknisyen ve tıbbi sekreterden oluşan bir birim kurulacak. 250 kişilik bir birim oluşturulacak. Bu birimler kurulu olarak hastanelerimizde kurulacak. Uzaktan sağlık hizmeti için çınarlarımız Doktor ile irtibat halinde olan, hastaneye gelmeden önce rapor ve benzeri uygulamalar için bir personel ile irtibat halinde olan , tahlillerin getirildiği yerde yönlendirme ve koordinasyonu bu birim yapacaktır, bu hizmet doktordan alınabilir. Gerektiğinde kan alımı da dahil olmak üzere evde, gerekirse hastane ortamına gelinmesi değerli bir hizmet olacaktır.”

Uygulamanın sağlık çalışanları için yeni bir istihdam gerektirmediğini ifade eden Koca, “Hekim arkadaşlarımızla ilgili ek istihdam söz konusu olabilir ama biz esasen sağlık çalışanları boyutuyla bu alımı yaparken, bu hizmete ihtiyacı olan sağlık çalışanları da cabası. Ayrıca 42 bin 500 alımla toplam 85 bin alım yapıldı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu